عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی طریقه تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با بهره گیری از تصاویر سنجنده MODIS

قسمتی از متن پایان نامه :

شرایط اقلیمی مانند جهت و فرکانس بادها از یک طرف، توپوگرافی خاص تبریز از طرف دیگر به اضافه استقرار نامناسب کارخانجات عمده آلاینده سبب شده می باشد که یک هسته آلوده هوایی در شمالغرب تبریز خودنمایی کند. در مطالعه عوامل اقلیمی موثر در آلودگی هوای تبریز، مشخص گردید که بیشترین تاثیر آنها، ایجاد وتشکیل هسته هوای آلوده بوده می باشد (زاهدی، 1378).

تبریز از آلوده ترین شهرهای ایران می باشد و اندازه آلودگی هوا در این شهر روزبه‌روز افزایش یافته و شدیدتر می گردد. مهم‌ترین علت آلودگی هوای تبریز، حمل و نقل درون‌شهری می باشد و وجود صنایع بزرگ و مادر در پیرامون شهر نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار بر آلودگی هوای این شهر به‌شمار می‌رود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عمده منابع آلاینده هوا در این بخش در محدوده شهرستان تبریز متمرکز شده که از آن جمله می توان به صنعت و صنایع زیر تصریح نمود. نیروگاه حرارتی و پالایشگاه تبریز ، پتروشیمی و کوره های آجرپزی و آسفالت پزی در سطح سایر شهرستانها نیز مراکز آجرپزی و کارخانجات و آسفالت و کوره های غیر مجاز زغال گیری و آهک پزی ها وجه غالب منابع آلاینده هوا را به خود اختصاص داده اند.

تولید بیش از 2000 تن مواد آلوده کننده ومسموم در تبریز قابل تامل می باشد. با اینکه وسایل نقلیه موتوری در شهرهای بزرگ در آلودگی هوا تأثیر مهمی دارند اما در تبریز در درجه دوم قرار گرفته اند یعنی 23 آلودگی را شامل می گردد.  اما دو کارخانه پالایشگاه تبریز و نیروگاه حرارتی مسئولیت 60 درصد کل آلودگی هوا را بر عهده دارند و با محاسبه سایر منابع صنعتی بزرگ، بیش از 75 درصد آلایندگی را به خود اختصاص می دهند (زاهدی، 1378).

 

با تشدید ترافیک خودروها و افزایش آلوده‌کننده‌هایی مانند نیروگاه حرارتی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه، آلودگی هوا از میانه‌های سده بیستم پیوسته در حال افزایش بوده‌می باشد. تهدید اصلی محیط‌زیستی در حال حاضر ریزگردهای واردشده از عراق و خشکیدگی دریاچه ارومیه می باشد. احتمالاً در آینده باد، ذرات نمک و املاح دیگر را در نواحی اطراف دریاچه ارومیه –به ویژه تبریز– پراکنده ساخته و سلامتی ساکنان این شهر را به خطر بیندازد (H. Golabian ،2011).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات این پژوهش عبارتند از:

الگوی توزیع تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، تهران چگونه می باشد؟

شدت و گسترش الگوی توزیع مکانی زمانی جزایر حرارتی چه ارتباط‌ای با پوشش سطح زمین نشان می‌دهد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه