عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی طریقه تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با بهره گیری از تصاویر سنجنده MODIS

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-1- مقدمه:

جزایر حرارتی شهری یکی از معمولی ترین پدیده های اقلیم شهری می باشد که در آن بعضی از مناطق شهری به خصوص مراکز شهرها چند درجه از مناطق اطراف خود گرم تر می شوند. مطالعه این پدیده و مطالعه مکانیزم آن برای برنامه ریزی شهری اهمیت بسیار زیادی دارد.

منطقه ای که در این پژوهش هدف مطالعه قرار گرفت،کلانشهرهای اهواز، اصفهان، مشهد،تبریز و تهران بود، زیرا که کلانشهرها با قدمت ده ها سال شهرنشینی از تراکم جمعیت بالا و وسعت زیاد نسبت به سایر شهرها برخوردار هستند و همچنین تمرکز کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در محدود شهر و حاشیه شهر شرایط را برای تولید گرمای حاصل از فعالیت‌های انسانی و آلوده سازی هوای شهر به وجود آورده می باشد. همچنین در نتیجه مسدود شدن سطح  شهر توسط آسفالت و گسترش ساختمان سازی،ساختار هیدرولوژیک شهر کاملا دگرگون شده می باشد و خاک به عنوان یک عامل اکولوژیک، توسط بناها و شبکه راه ها پوشیده شده و بدین ترتیب روابط خود را با اتمسفر و هیدروسفر از دست داده می باشد. نکته دیگراینکه فضای سبز موجود در کلانشهرها با آنکه شرایط اکولوژیک منطقه اقتضا می کند کاملا فاصله گرفته می باشد و به نحوی قربانی توسعه راه ها و ساختمان سازی شده می باشد.

در نتیجه با در نظر داشتن اهمیت مطالعه جزایر حرارتی در کلانشهرها، در این پژوهش با هدف جمع آوری اطلاعات درمورد مناطق گرم این شهرها، وسعت آنها، تغییرات مکانی و زمانی و عوامل موثر بر تشکیل جزایر حرارتی آن با بهره گیری از تولیدات سنجنده MOIDS به مطالعه جزایر حرارتی کلانشهر‌های نامبرده پرداخته گردید. نتایج حاصل از تکنیک های سنجش از دور و آماری مختلف در این فصل مورد بحث قرار گرفته می باشد و فرضیات و اهداف پژوهش ارزیابی گردید. در نهایت پیشنهاداتی برای تحقیقات آتی در زمینه سنجش از دور و همچنین پیشنهاداتی در زمینه برنامه ریزی شهری ارائه گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات این پژوهش عبارتند از:

الگوی توزیع تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، تهران چگونه می باشد؟

شدت و گسترش الگوی توزیع مکانی زمانی جزایر حرارتی چه ارتباط‌ای با پوشش سطح زمین نشان می‌دهد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه