عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی طریقه تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با بهره گیری از تصاویر سنجنده MODIS

قسمتی از متن پایان نامه :

اندازه آلودگی هوا در این شهر روزبه‌روز افزایش یافته و شدیدتر می گردد. مهم‌ترین علت آلودگی هوای اهواز، گرد و غبار و حمل و نقل درون‌شهری می باشد و دیگر عامل آلودگی‌ها گسترش افسارگسیخته بافت شهری و رسیدن آن به کارخانه‌هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان می‌باشد (حمل ونقل درون شهری اهواز).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

نتایج مطالعه صورت گرفته و مصاحبه با کارشناسان مربوطه نشان می دهد که خشک شدن مرداب ها و تالاب های جنوب غربی کشور ایران و جنوب شرقی کشور عراق، کاهش شدید پوشش گیاهی، قطع درختان منطقه در دوره جنگ تحمیلی، کاهش محسوس دبی آب رودخانه های دجله و فرات و تغییر مسیر این رودخانه ها، اختلاف فشار و نفوذ پرفشار قابل ملاحظه بین مناطق عراق و شمال عربستان از عوامل مهم مربوط به تشدید ریزگردها در منطقه می باشد (دریکوند، 1391).

جمعیت شهر اهواز از سال های 1335 تا 1355، حدود 7 درصد و در بازه زمانی 1365 تا 1370 حدود 6/4 درصد و از سال 1370 تا سال 1390 با نرخ تقریبی 5/2 درصد در حال افزایش می باشد. با در نظر داشتن اینکه مساحت شهر در طی سال های 1383 تا 1392 طریقه افزایشی چشمگیری نداشته، نشان می دهد که تراکم جمعیت شهری در حال افزایش بوده و نگرانی های ناشی از آلاینده های انسانی، به خصوص آلودگی هوا را تشدید می کند (واحدیان، 1393).

از نظر صنعتی شهرستان اهواز شاهرگ حیاتی استان خوزستان به شمار می رود و در آن کارخانه‌های و کارگاه های‌بزرگ صنایع‌غذایی، معدنی، فلزی، شیمیایی تاسیس شده می باشد. وجود کارخانجات بزرگ صنعتی مانند شرکت ملی حفاری ایران،  مجتمع فولاد ،  گروه ملی صنعتی فولاد ، شرکت لوله سازی ، شرکتهای نفت و گاز ،  کشت و صنعت های  شمال شرق ، دهخدا و صنایع جانبی نیشکر اهواز را به یکی از مهمترین مراکز صنعتی ایران تغییر داده می باشد. شهر اهواز به عنوان یکی از کلان شهر های کشور دارای معضلات متعدد الودگی هوا ناشی از صنایع می باشد به طوری که از مهمترین و بزرگترین صنایع تولیدی شامل 30 درصد از صنایع سنگین کشور دراین استان هست که بیش از 50 درصد صنایع بزرگ و کوچک در محدوده ی شهر اهواز مستقر می باشد (موسوی، 1391).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات این پژوهش عبارتند از:

الگوی توزیع تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، تهران چگونه می باشد؟

شدت و گسترش الگوی توزیع مکانی زمانی جزایر حرارتی چه ارتباط‌ای با پوشش سطح زمین نشان می‌دهد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه